Skip to main content

Odohratých dvadsaťtri stretnutí, na konte šesť asistencií a slušné výkony. Takto v skratke vyzerá v aktuálnom ročníku spišskonovoveský obranca Adam Žiak, ktorého sme oslovili pred piatkovým pokračovaním základnej časti na Zemplíne. 

Žiak si v uplynulom období veľmi neužíval svoju prácu. Veľkú prekážku tvorili zranenia, ktoré ho kvárili. V súčasnosti je všetko inak a náš mladík sa môže tešiť na každý duel, v ktorom figuruje. „Čo sa týka môjho mena, zranenia boli často spomínaná téma v minulých sezónach. Momentálne som vďačný, že môžem nastúpiť do každého stretnutia a pomôcť tímu. Cítim sa oveľa pohodlnejšie oproti minulosti. Určite je to spojené so zdravím, keďže vracať sa po zranení je o niečo náročnejšie, aby sa hráč opäť cítil v pohode,“ teší sa z aktuálneho stavu šikovný 24-ročný obranca.

Ešte väčšiu radosť mu dodávajú výsledky, ktoré mužstvo dosahuje. Len málokto by pred sezónou počítal, že sa takto dlho budeme pozerať z čela tabuľky na zvučnejších súperov. „Myslím si, že táto sezóna je ako maratón. Nie je to šprint na krátku trať. Podstatné je udržať si konzistentnosť výkonov v každom období, aj keď, samozrejme, nie je to jednoduché. Niektoré tímy sa trápili v prvej časti sezóny, čo sme dokázali využiť. Mám pocit, že sa liga ešte viac vyrovnáva, a teraz sa presúva forma na mužstvá, ktoré zo začiatku zaostávali za očakávaniami. Na to si treba dať pozor,“ apeluje na prebudenie konkurentov sympatický hokejista, ktorého familiárne volajú „Žiačik.“

Neraz sme si už v prebiehajúcej sezóne vypočuli množstvo pozitívnych argumentov či dokonca superlatívov na robotu, akou sa náš klub vyznačuje, respektíve zviditeľňuje. Najčastejšie sa hovorí o šťastnej ruke pri legionároch alebo udržania dôležitej kostry, ktorá sa pred pár mesiacmi podpísala pod zisk historického extraligového bronzového kovu. „Určite disponujeme individualitami, ktoré dokážu streliť gól v čase, kedy to najviac potrebujeme,“ zdôraznil bývalý člen Banskej Bystrice aj Trenčína a pokračoval: „Na druhej strane máme i výborne hrajúcich defenzívnych chalanov a brankárov, bez ktorých by nebolo možné vyhrávať. Všetko do seba zapadá, ako má a aj vďaka tomu máme schopnosť získavať stratené zápasy. Výborný príklad toho je nedávna otočka v Nových Zámkoch. Prvá tretina nám absolútne nevyšla a domov sme viezli tri body. Jednoducho treba hrať až do posledného hvizdu,“ vraví Žiak, ktorý v zostave pendluje medzi druhým a tretím obranným párom.

Ďalšou horúcou témou, ktorá rezonuje v celej extralige, je naša domáca neporaziteľnosť. Jej dĺžka je natiahnutá na číslo dvanásť. Naposledy sme hostili nepríjemný Liptovský Mikuláš, ktorý nebol ďaleko od toho, aby nám narušil, prípadne aj uťal z tejto obdivuhodnej bilancie. „Musím súhlasiť. Liptáci sú náročný súper, o čom sme sa presvedčili na vlastnej koži. Nebolo to nič ľahké. Vyznačovali sa aktivitou v útočnom pásme, mali viac streleckých pokusov, ale vďaka kolektívnemu výkonu sme to udržali a neprišli o domácu šnúru,“ zhodnotil nateraz záverečné vystúpenie Rysov v rámci 24. kola najvyššej súťaže.

Nasledujúce kolo absolvujeme v Michalovciach. Zemplínčania sa vrátili po novembrovej reprezentačnej prestávke ako vymenení a všetkých súperov porážajú s prehľadom. Tabuľkovo si polepšili o neuveriteľných osem priečok. Dnes sú tretí a vedú sedemzápasovú porciu bez straty bodu. Líšky na nás nemajú dobré spomienky, pretože v septembri vybuchli, keď stratili vedenie 3:0 a padli 3:4. O mesiac neskôr sme im nedali šancu na Spiši presvedčivým víťazstvom 6:2. „Teraz si dajú na nás špeciálny pozor. Samozrejme, chceme predísť scenáru z prvého vzájomného duelu z tejto sezóny. Dôležité však bude, ako pristúpime k tomuto meraniu síl,“ uvedomuje si zachytenie úvodu na horúcom zemplínskom ľade Adam Žiak.

Tohtoročná streda 6. decembra bola na pohľad bežný pracovný deň, ale kalendár ukazoval sv. Mikuláša. Vtedy je priestor na obdarúvanie sa sladkosťami. Dostal niečo aj náš talentovaný obranca? „Navzájom sme si nič nedali, no na základe domáceho Mikuláša som asi celý rok poslúchal,“ uškrnul sa pri tejto „sladkej“ otázke Žiak.