Skip to main content

Boj do poslednej chvíle. Reč je o finišujúcej základnej časti Tipos extraligy. Účastníci si ešte potrebujú vylepšiť tabuľkové postavenia. Výnimkou nie sú ani zverenci trénerského triumvirátu Wojnar – Záborský – Saluga. Tento týždeň sme sa porozprávali so spoľahlivým členom zadných radov Dávidom Romaňákom.

Sedem stretnutí trvala nepriaznivá séria nášho mužstva. Prelomiť sa ju podarilo 16. februára proti zvolenskému vicemajstrovi. Vyhrali sme 4:3 po predĺžení. Na tento triumf sme dokázali následne nadviazať v ďalšom domácom súboji s Humenným a radostná nálada panovala aj po návšteve Nitry.

„Po týchto víťazstvách naša výkonnosť išla nahor. Hráme viac tímovo a zomkli sme sa. Dovolím si tvrdiť, že aj s Trenčanmi sme hrali kvalitne, ale chýbalo nám šťastie v zakončení,“ vrátil sa jednou vetou k nedeľnej prehre 2:3 obranca Dávid Romaňák.

Dlhé týždne bola liga pod našim patronátom. Keďže nedávno na konto pribúdali prehry a konkurenti mali naopak bodovú žatvu, logicky sa to odzrkadlilo v tabuľke. Základná časť ponúka ešte tri duely. Na prvých Popradčanov strácame sedem bodov, deväť je v hre.

„Samozrejme, je to lákavé ovládnuť dlhodobú fázu súťaže. Keď sme prehrávali, motivovali sme sa tým spôsobom, že sme si hovorili, že ideme naplno do každého tréningu či zápasu. Stále pozeráme na najbližšieho protivníka,“ vysvetľoval Romaňák, ako to vyzeralo v tíme pod rúškom negatívneho obdobia.

Marec rozbehneme v košickej Steel Aréne. Úradujúci šampión je za nami na štvrtom mieste a aj on si chce vybojovať čo najlepšie umiestnenie pred štartom play-off. V tomto ročníku sme tam prehrali 1:5, ale i uspeli 3:2 po mimoriadne obetavom kolektívnom výkone hneď v prvom januárovom kole.

„Košice majú asi najlepší káder v lige. Áno, aktuálnu formu nemajú najlepšiu, no dlhodobo tvrdím, že je to najsilnejší súper. Očakávam veľmi ťažký duel. Okrem toho majster získal na konci prestupového obdobia útočníka Tomáša Mikúša, ktorý páli ostrými a aj na neho si budeme musieť dať pozor. Samozrejme, zároveň nesmieme venovať pozornosť len jednému hráčovi. Velí nám to, aby sme podali zodpovedný výkon v obrane. Mikúš nie je jediný chalan, ktorému sa darí. Je ich tam viac,“ vyjadril sa varovným hlasom 24-ročný Popradčan, ktorý si oblieka dres Rysov bez prestávky od roku 2020.

Domáca rozlúčka so základnou časťou prebehne v nedeľu 3. marca. Do našej metropoly zavíta atraktívny vyzývateľ z Banskej Bystrice. Stredoslovenských Baranov sa podarilo vlani vyradiť v siedmom štvrťfinále play-off rozhodujúcim gólom Martina Réwaya v predĺžení.

„Bystričania sú na hrane priameho postupu do šestky, takže je jasné, s akým úmyslom k nám prídu. Pre nás je dôležité, aby sme dodržiavali náš systém, pretože vtedy sme úspešní. Videli sme to už viackrát, že pokiaľ sa zbláznime a hráme hokej, ktorý od nás tréneri nechcú, výsledky sa nedostavujú. Budeme teda robiť to, čo sa od nás očakáva,“ vravel pred nateraz záverečnou domácou konfrontáciou s trojnásobným majstrom republiky, ktorého sme v novembri zdolali 4:2.

Sympatickému obrancovi sa začiatok prebiehajúcej sezóny mierne posunul. Dôvodom bola bežná športová prehliadka, na ktorej sa podarilo včas odhaliť určité zmeny na EKG. Po návšteve VÚSCH v Košiciach vyšla na povrch hrozivá diagnóza – srdcová arytmia. Našťastie všetko dobre dopadlo a Dávid sa mohol zapojiť do tréningu a následne aj stretnutí.

„Body pri mne nehrajú hlavnú úlohu. Mojou primárnou prácou je obranná hra. Tohtoročná sezóna je pre mňa svojim spôsobom náročná, pretože ma v lete postihli zdravotné problémy. Môžem povedať, že až teraz sa cítim komfortne po všetkých stránkach a stúpol aj môj herný prejav. Nakoľko štýl mám jasne zadaný, podstatné sú ukazovatele, čo sa týka počtu vyhratých súbojov, odobratých pukov či zblokovaných striel. Ktovie, možno som si bodovanie odložil na play-off a prispejem k ďalšej peknej jazde v najdôležitejšej časti ročníka,“ usmial sa Romaňák, ktorý si otvoril gólový účet v 17. kole do siete Humenného a k tomuto presnému zásahu pridal doposiaľ jednu asistenciu.