Skip to main content

Obranca Dávid Romaňák chýbal pri spustení druhej fázy prípravy na ľade. Mladý a perspektívny hráč si musí od svojho milovaného hokeja na nejaký čas oddýchnuť.

Stačila jedna športová prehliadka, ktorá odhalila vážny problém. „Výkonný test na bicykli ukázal, že mám určité zmeny v EKG. Hneď na to ma poslal lekár do VÚSCH v Košiciach, pretože sa mu nepáčil nález,“ spomína na oboznámenie sa s mrazivou správou popradský rodák, ktorý patrí medzi naše stabilné články defenzívy. „V ústave mi spravili kompletné vyšetrenia a diagnóza bola na svete – srdcová arytmia,“ prezradil Romaňák nepríjemnú správu.

Choroba takéhoto charakteru je mimoriadne závažná. Športovci sú permanentne vystavení veľkej záťaži a v týchto prípadoch je pravidelné monitorovanie zdravotného stavu viac než nutné. Koniec-koncov, niekedy sa to končí až smrťou. Slovensko si niečo podobné pamätá z novembra 2021, keď svet obletela informácia o úmrtí útočníka Borisa Sádeckého. „Okamžite mi to prišlo na um, čo sa mu stalo. Som veľmi rád, že sa na to prišlo včas a predišli sme niečomu závažnejšiemu. Verím však, že to bude varovný prst aj pre ostatných športovcov, aby chodili na prehliadky, pretože sa starám o svoje telo každodenne na maximálnej úrovni. Keby som nešiel na prehliadku, nevedel by som o probléme. Jedným dychom ale musím podotknúť, že som celú letnú prípravu absolvoval bez akýchkoľvek komplikácií. Tento týždeň vo štvrtok ma čaká chirurgický zákrok a následne príde nejaká doba liečenia spojená s odpočinkom. Chvalabohu, môj problém nie je taký, aby som musel seknúť s hokejom,“ potešil sa Romaňák, že nemusí urobiť ťažké rozhodnutie.

Robustný hokejista niečo tušil ešte počas play-off, avšak pripisoval to nahustenému programu v kombinácii s rýchlym sledom dôležitých zápasov. „Priznávam, že som mal niekedy ranné závrate, ale myslel som si, že je to dôsledok únavy. Po sezóne bolo všetko v poriadku. Nemal som žiadne príznaky,“ poznamenal náš obranca.

24-ročný Popradčan si zavesil v apríli na krk svoju prvú medailu, ktorá mala bronzový lesk. V 56 zápasoch nazbieral 7 bodov za 1 gól a 6 prihrávok. S niektorými vlaňajšími spoluhráčmi sa už nestretne a po návrate do práce sa bude zoznamovať i zvykať si na zopár nových tvárí. „Ziskom kovu sme sa určitým spôsobom zapísali do povedomia extraligy. Myslím si, že konkurenti zvýšia pozornosť. Ligová úroveň stúpa a nebude jednoduché opäť uzavrieť sezónu kolektívnym úspechom. V tíme všetci vieme, ako máme pracovať a chceme sa posúvať. Mojím cieľom je stať sa majstrom republiky a nie som jediný, kto po tom túži,“ doplnil Dávid Romaňák, ktorý by mohol začať trénovať na prelome augusta a septembra.

Náš klub reagoval na vzniknutú situáciu pozvaním si na skúšku odchovanca Martina Knižku, ktorý prišiel z Nových Zámkov a naplno už zarezáva s tímom. Testovanie bude trvať do konca októbra. Potom padne definitíva, či rozšíri káder, alebo ho opustí.