Skip to main content

Slovák, Čech, a teraz Kanaďan. Medzi elitu nás priviedol Miroslav Mosnár, predošlé dva roky boli pod dohľadom úspešného trénera Vlastimila Wojnara, po ktorom preberá taktovku jeho rovesník spoza veľkej mláky Jason O“Leary. 

Štyridsaťpäťročný kouč z kolísky hokeja prichádza do našej organizácie s nastavenou stratégiou aj víziou do budúcna. Ostatné dve sezóny odvádzal kvalitné služby vo francúzskom klube Angers, ktorý účinkuje v Magnus Lige a s ktorým nechýbal v dôležitých stretnutiach play-off.

„Ľudia v klube majú vášeň pre hokej a víťazstvá. Cítiť z nich zanietenosť a chcú rozvíjať klub. Mám na mysli bratov Rapáčovcov, ale aj športového manažéra Radomíra Heizera. Hneď som to vycítil z ponuky, ktorú som dostal. Vnímam to ako zaujímavý projekt, a to sa týka i extraligy. Hľadal som niečo lepšie. Môj príchod na Spiš je výhodný pre obe strany. Taktiež za plus považujem to, že Spišská Nová Ves patrí medzi malé mestá, kde je pomalší život, a to mám rád,“ ozrejmil, ako sa upiekol príchod k rysom O“Leary, ktorý uzavrel trojročný kontrakt.

Rodák z Frederictonu pôsobí ako tréner už trinásť rokov. Prvé skúsenosti s týmto remeslom získaval v Rakúsku, ktoré následne rozvíjal vo Švajčiarsku. Do životopisu mu ešte pribudol angažmán v nemeckom Iserlohne.

„Keďže som trénoval vo viacerých tímoch, mám dostatočné množstvo kontaktov na hráčov. Určite by som vedel niekoho odporučiť. Avšak si myslím, že to zrejme nebude prípad z posledného pôsobiska vo Francúzsku, nakoľko na Slovensku je trochu iný level hokeja. Doplnenie tímu budeme konzultovať spoločne s vedením klubu a budeme sa snažiť získať čo najlepších hokejistov, aby sme sa mohli pokúsiť vyhrať ligu,“ prezradil Jason O“Leary.

Kanadský lodivod o pár mesiacov okúsi na vlastnej koži Tipos extraligu, no v tomto smere nie je úplne neznalý. Predchádzajúce pôsobiská mu postavili do cesty zopár súperov z našich končín.

„Už som mal možnosť absolvovať zápasy proti slovenským celkom. Naposledy to bolo pred dvomi rokmi s Nitrou, na ktorú sme narazili vo finále Kontinentálneho pohára a napokon sme ju aj porazili. Niečo teda viem o slovenskom hokeji,“ zaspomínala si naša nová tvár v realizačnom tíme.

Jadro mužstva sa podarilo udržať. Doterajšími prírastkami sú brankári Mitens a Valluš, útok je bohatší o Patrika Števuliaka. Z cudzincov pokračuje len už dlhšie avizovaný obranca Ališauskas.

„Nemyslím si, žeby medzi zahraničnými posilami by mali byť výlučne jednotlivci zo zámoria. Dávam do popredia kvalitu a skúsenosti pred národnosťou. Viem, že tu ostal veľmi kvalitný základ. Pozrel som si nejaké zápasy. Práca s hráčmi bola naozaj výborná, čo sa podpísalo pod zisk bronzových a strieborných medailí,“ poznamenal.

O“Leary stihol prehodiť pár slov so svojím českým predchodcom.

„Vyjadril sa, že Spišská ponúka dobré miesto na trénovanie po boku skvelej partie hráčov aj funkcionárov. Okrem toho mi povedal, že sa rozhodol odísť kvôli tomu, aby bol bližšie k rodine,“ priblížil debatu.

Herný štýl našich rysov v poslednom období zaujal a vybudoval si rešpekt, pretože bol založený na útočení. O“Leary má v tejto otázke jasno.

„Je to jednoznačné. Hrať rýchlo, útočne a s veľkou intenzitou, aby každý hráč spravil maximum pre kolektívny úspech. Niekedy sa hovorilo o kanadskom štýle, v súčasnosti je to všade podobné. Cesta k úspechu vedie cez rýchlosť, agresivitu a musí sa hrať čo najviac s pukom,“ doplnil zámorský tréner, ktorý 17. augusta oslávi 46. narodeniny.