Skip to main content

V nasledujúcej sezóne bude naše bránkovisko pod kontrolou dvojice nových mužov v maskách. Mladého Popradčana Štefana Valluša sme už dávnejšie vyspovedali, teraz bol na rade Lotyš Mareks Mitens.

Minulý rok spoznal kvality českého hokeja. Dvadsaťšesťročný rodák z mesta Ventspils bol súčasťou najvyššej súťaže pri našich západných susedoch, kde patril Kladnu. To opäť nezaznamenalo najlepší ročník, pretože sa muselo zachraňovať, no baráž so Vsetínom bola jednoznačná záležitosť.

„Čo sa týka mojich výkonov, bol som s nimi celkom spokojný. Pre mňa bolo dôležité vrátiť sa na ľad. Česká extraliga má vysokú úroveň a niekoľko naozaj dobrých hráčov. Bol som odhodlaný ukázať, že viem robiť svoju prácu na požadovanej úrovni,“ vraví Mitens, ktorý pomohol tímu v jedenástich zápasoch.

Keď sa povie Kladno, každý si okamžite vybaví nestarnúcu legendu svetového formátu Jaromíra Jágra. Stále aktívny útočník je už dlhé roky majiteľ klubu. Pôsobenie pri ňom predstavuje česť pre nejedného hráča.

„Áno, samozrejme. Nikdy som si nemyslel, že budem niekedy spoluhráč s takou legendou, akou je Jágr. Bolo to trochu šialené. Avšak Kladno malo aj ďalších skvelých hokejistov s množstvom skúseností ako Frolík, Smoleňák, Klepiš a bol tam aj Voráček. Môžem teda povedať, že som tento angažmán vnímal ako obrovský zážitok,“ vyzdvihol skúsenosť s kladnianskym pôsobiskom.

Český tím pokračuje v elitnom zoskupení, no bývalého mládežníckeho reprezentanta sa to už netýka a prezradil, ako vyzerala cesta k dohode s našim manažmentom.

„Rokovali sme pár týždňov po skončení ostatnej sezóny. Absolvoval som dobré rozhovory. Počul som dobré veci o tíme, meste i fanúšikovskej základni. Okrem toho som na vysokej škole hral s Anthonym Nellisom, takže aj on mi niečo prezradil o klube. Dozvedel som sa zaujímavé informácie o tejto organizácii. Chcel som sa pripojiť k tímu, ktorý chce vyhrávať a bojovať o prvenstvo. Z klubu cítiť, že si ide za týmto cieľom a nechcem pri tom chýbať,“ opísal Mitens.

S akým cieľom vstupuje lotyšský brankár do Spišskej Novej Vsi?

„Ak sa darí tímu, úspešní sú aj jednotlivci. Samozrejme, mám nejaké osobné ciele, ktoré si zatiaľ nechám pre seba. Myslím si, že každý chce vyhrať súťaž a ak sa nám to podarí, hlavný cieľ bude splnený. Na druhej strane verím, že sa mi budú vyhýbať zranenia,“ praje si vydarený rok v našich radoch.

Čo však môže očakávať od ligy, to ešte nevie. V súťaži ale nebude jediný zástupca Lotyšska, nakoľko v Michalovciach ostáva reprezentačný kapitán Daugavinš, ktorého doplní Krastenbergs. O skúsenostiach na slovenských klziskách môže už hovoriť i Roberts Mamčics, no ten v týchto dňoch prestúpil z Nových Zámkov do Karlových Varov.

„Nemal som možnosť sa s nimi porozprávať, ale viem o zopár našich hokejistoch, ktorí hrali slovenskú extraligu,“ stručne odvetil náš brankár.

Pre Mitensa bol celkom zaujímavý aj ročník 2021/22. Účinkoval na farme New Jersey Devils v Utica Comets. Slovenského obrancu Šimona Nemca už nestihol, ktorý posilnil mužstvo o rok neskôr, ale v kabíne mu robil spoločnosť skúsenejší útočník Marián Studenič.

„Do mužstva prišiel po mojej vysokoškolskej sezóne, takže sme spolu netrávili veľa času. Ale pamätám si, že bol veľmi priateľský, prívetivý a tiež skvelý a tvrdo pracujúci hráč. Vždy ľahšie nadviažete kontakt s niekým z Európy ako zo zámoria,“ spomína na odchovanca skalického hokeja.

Pred siedmimi rokmi ako junior absolvoval svetový šampionát v Kanade. Lotyšsko sa stretlo v skupine so Slovenskom, ktorému podľahlo 2:4. V seniorskom drese doteraz nastúpil iba raz.

„Neľutujem to, ale, samozrejme, bol by som rád, keby som odchytal viac duelov, no je ťažké presadiť sa v zámorí. Sezóna trvá dlho a kluby vás nenechajú odísť do reprezentácie,“ dodal Mareks Mitens.