Skip to main content

Čistú prácu sa podarilo odviesť v prvom kole play-off. Banská Bystrica na rozdiel oproti minulému roku padla v čo najkratšom čase. Spišiaci si tak dopriali slušnú časovú porciu oddychu od dôležitých stretnutí. Semifinále rozbehnú v piatok 5. apríla, no zatiaľ nie je známe, proti komu. Za postupom do štvrťfinále sa pozreli tréner Vlastimil Wojnar, útočník Róbert Džugan a kapitán Branislav Rapáč.

„Bodaj by som bol prorok,“ zasmial sa Rapáč pri pripomenutí, že si pred sériou s baranmi želal len štvorzápasovú záležitosť, čo sa stalo a pokračoval: „Do každého zápasu ide človek s tým, že chce vyhrať. Samozrejme, je dôležité, aby sme ako kolektív spravili všetko pre to. Vyšlo nám to a sme šťastní.“

Vlani sme prešli cez Bystričanov 27. marca. Na skvelú strelu Réwaya v predĺžení nestačil český brankár Jakub Sedláček a bolo vymaľované.

„Pred rokom to bola určite oveľa väčšia emócia, keďže sa hralo na všetkých sedem duelov. Teraz to bolo trochu iné. Môžeme si oddýchnuť, dobre sa pripraviť na ďalšieho súpera a zlepšiť veci, ktoré nám doteraz veľmi nešli,“ teší sa z postupu v rekordnom čase.

Ako veľká výhoda v sérii sa prejavila zohratosť kádra. Kým z baranov si vlaňajšie súboje štvrťfinále pamätali len siedmi hokejisti, na našej strane to bolo až sedemnásť hráčov.

„Samozrejme, Banská už nemala čo stratiť a bolo vidieť, že všetko vložila do záverečnej tretiny. Tento spôsob hry sme očakávali a povedali sme si, že budeme dobre brániť a vyčkávať na brejky. To sa nakoniec potvrdilo. Duel však nebol ľahký. Prehrávali sme 0:1, následne sme hrali oslabení o dvoch hráčov, kde sme to parádne zvládli a zrejme toto bol taký bod zlomu,“ vrátil sa k sobotnému súboju, ktorý skončil víťazstvom 6:3 kouč Vlastimil Wojnar.

Najreálnejšia strata bodu v zápasoch s minuloročným súperom hrozila v druhom vystúpení na Spiši. Koncom tretej tretiny rysy ešte prehrávali 1:2, ale podarilo sa im vyvinúť obrovský tlak, ktorému hostia podľahli. Po klaksóne svietil na kocke stav 4:2.

„Áno, sme spokojní, ale rozhodne to boli ťažké duely. Keď si to rozmeníme na drobné – prvý zápas rozhodlo predĺženie, druhý sme otáčali, tretí pre zmenu súper vyrovnal a muselo sa ísť opäť predlžovať. Až ten posledný zápas dopadol jednoznačne, a to vďaka tomu, že sme boli chytrí,“ v krátkosti sumarizoval vyradenie Bystrice 4:0 na zápasy český kormidelník.

V podobnom duchu sa vyjadril aj útočník Róbert Džugan. Prebiehajúci ročník mu vychádza nad očakávania. Z výborného pohybu a neúnavného napádania, čo sú jeho hlavné prednosti, profitoval v druhej polovici úvodného dejstva a vyrovnal na 1:1, čím dosiahol už 15. gól.

„Bolo to ťažké. Ktovie, ako by to dopadlo, keby sa v predĺžení presadili Bystričania. Som rád, že sme to zvládli takto ukážkovo. Získali sme výborný čas na oddych aj prípravu, pretože semifinále bude ešte ťažšie,“ vravel rodák z Levoče, ktorý nemohol byť konkrétnejší, nakoľko ešte neskončili všetky štvrťfinálové série a meno súpera stále visí vo vzduchu.

Športové klišé hovorí o tom, že posledný krok je najťažší. Nie stále to však platí. Rysy to podčiarkli v plnej miere.

„Loptička bola na strane Banskej Bystrice. Oni boli tí, ktorí museli hrať a útočiť. Vedeli sme, že pri akomkoľvek góle znervóznejú. Hlava v hokeji robí veľmi veľa. Čo sme si povedali, to sme splnili,“ spokojným hlasom rozprával kapitán Rapáč.

Wojnar celú sériu zhodnotil takto: „V domácom prostredí sme boli zviazaní, pretože sa na nás pozeralo ako na favorita. Myslím si, že právom. Štyridsať kôl sme viedli extraligu a museli sme to potvrdiť. Dôležité bolo, že sme za súperom prišli s cieľom odohrať to systémovo, ako najlepšie sa bude dať. Môžeme byť spokojní,“ doplnil náš lodivod.

Branislava Rapáča postihli v tejto sezóne zdravotné problémy, s ktorými dlho zápasil. To ho ale neodradilo a na ľadovú plochu naskočil s veľkou chuťou.

„Doma sme mali problém prepnúť sa do play-off módu. Hrali sme to ako bežné stretnutia, preto tie priebehy boli také, aké boli. Vonku sme však hrali tak, ako sme chceli. Boli sme tím, ktorý hral s pukom, ktorý si vytváral šance. Pre Bystricu je to určite krutý koniec ročníka, hlavne tá otočka z druhého zápasu a prehry v predĺžení. Náš postup je však zaslúžený,“ spečatil výklad kapitán mužstva.

Foto: Branislav Hanus