Skip to main content

Brankársky post bude v nasledujúcej sezóne obsadený zámorským chlapíkom. Kanaďan Griffen Outhouse sa výborne chytil v európskom hokeji. Svoje kvality potvrdil vo francúzskej najvyššej súťaži a najnovšie si do životopisu pridá aj slovenskú.

Griffen, vaše prvé európske kroky smerovali do Francúzska. Aký máte za sebou angažmán?

„Boli to úžasné dva roky. Mal som to šťastie, že som sa ocitol v situácii, keď som niektorých chalanov poznal ešte pred príchodom do Briançonu. Organizácia bola plná skvelých ľudí a rovnako to vyzeralo v mužstve, kde som mal výborných spoluhráčov.“

V sezóne 2025/2026 ste boli vyhlásený za najlepšieho brankára Ligue Magnus. Ako to beriete?

„Vnímam to ako odmenu, respektíve uznanie za moju snahu vykonávať svoju robotu čo najlepšie. Áno, je to individuálne ocenenie a niečo také stále poteší, ale na ľadovej ploche nie som sám, a tak majú na tom zásluhu aj moji kolegovia.“

Logicky ste sa stali žiadaným artiklom na trhu. Dostali ste veľa ponúk?

„Áno, môžem to potvrdiť. Viedol som rokovania s viacerými kandidátmi, ale rozhodol som sa pomerne rýchlo pre Spišskú Novú Ves. Prvý kontakt s klubom bol v marci. S Richardom Rapáčom som absolvoval niekoľko rozhovorov, ktoré ma presvedčili o tom, že toto bude pre mňa najlepšia voľba smerom do ďalšej kariéry. Okrem toho som v minulosti hrával s Hunterom Fejesom, ktorý Tipsport ligu pozná, a tiež to pomohlo k môjmu rozhodnutiu.“

Fantastické čísla ste mali na Univerzite of New Brunswick. Bola niekedy šanca zabojovať o NHL?

„Univerzitný hokej považujem za výbornú príležitosť, ktorú som zažil. Kluby sú na vysokej úrovni. Samozrejme, je tam trochu iná atmosféra ako v bežných kluboch a som rád, že som tam bol. Určite to prospelo mojej kariére, čo sa teraz prejavilo v prvom európskom pôsobisku. Doteraz som nemal šťastie pobiť sa o najlepšiu ligu sveta.“

Chytali ste v AHL za Manitoba Moose. Je to veľmi náročná liga?

„Presne tak. Je to druhá najkvalitnejšia súťaž po NHL, takže to hovorí samo za seba. Dlho som v Manitobe nepôsobil, no stačilo to na to, aby som ju hodnotil pozitívne. V klube to fungovalo stopercentne.“

Spišská Nová Ves za päť rokov v extralige získala dve medaily i pohár Dušana Pašeka staršieho za triumf v základnej časti. Čo poviete na túto vizitku?

„Podľa mňa je to odraz práce klubových činovníkov. Úspechy sa nezískavajú len tak, ale vždy je za tým nejaká drina. Teším sa, že budem pôsobiť v takej organizácii. A dúfam, že aj ja teraz prispejem k nejakému peknému kolektívnemu výsledku.“

Počuli ste o tom, aká búrlivá atmosféra vládne na domácich zápasoch?

„Videl som arénu, ktorá prešla rekonštrukciou a vyzerá výborne. Podľa fotiek sa to týka aj atmosféry. V Európe je atmosféra poriadne odlišná v porovnaní so zámorím. Vaši fanúšikovia sú viac zapojení a aktívni v povzbudzovaní. Vďaka tomu sa to približuje atmosfére, ktorá pripomína futbalové prostredie.“

Kedy sa cítite najlepšie pri svojej práci?

„Keď má zápas výbornú úroveň od prvej do poslednej minúty. Vtedy je to pre mňa vynikajúce.“

Brankári sú špecifickí v tom, ako sa pripravujú na zápasy. Väčšina z nich je uzavretá do seba a vypúšťa všetky vonkajšie vplyvy. Aké je to u vás?

„Nie som poverčivý typ. Mám rád klasickú predzápasovú rozcvičku a zahrejem si telo. Do toho pripájam trochu zábavy, aby nestagnovala nálada, a to je všetko.“

Máte svoj brankársky idol, ktorého odjakživa sledujete a snažíte sa ho napodobniť?

„Bolo niekoľko gólmanov, ku ktorým som vzhliadal. Svojho času bol mojím vzorom Carey Price, ktorý začínal s kariérou v tej istej organizácii, v ktorej som vyrastal. Čo sa týka nejakého porovnávania, Marc André-Fleury je tým mužom, pri ktorom sa vidím. Som veľkým fanúšikom Tuukku Raska, ktorý už síce nechytá, ale hral za Boston Bruins, ktorý je mojím obľúbeným tímom.“