Skip to main content

Pamätá si všetky pády a vzostupy. Má status legendy. Veľmi dlho chýbal rysom, no dennodenne ich podporoval svojou prítomnosťou, aj keď mu ostatné mesiace komplikovali život barle. Tie pomaly posúva do úzadia a jeho jediným náčiním čoskoro bude znovu hokejka.

Do 8. decembra 2023 figurovalo v zostave meno útočníka Lukáša Vartovníka. Večerný zápas v Michalovciach mu však poriadne zmenil najbližšie obdobie. Z hry odstúpil koncom prvej tretiny a viac sa neobjavil na súťažnom ľade, hoci veľmi chcel.

„Samozrejme, hokej mi chýbal. Celý čas pracujete na sebe, ste v tempe a v jednej sekunde príde zranenie, ktoré všetko zmení. Bolo to ťažké. Myslím si, že podstatná je hlava. Ak by som nebol mentálne odolný, alebo zle nastavený, bolo by to ešte horšie. Zvládol som to dobre, podporila ma aj rodina. Teším sa, že to mám za sebou,“ neskrýval radosť z návratu k milovanej práci náš srdciar.

Lukáš doplatil na klasický osobný súboj s obrancom Bindulisom. Korčuľa lotyšského obrancu nešťastne zasiahla zadnú časť nohy. Nastúpila ukrutná bolesť a dole z ľadu mu pomáhali spoluhráči. Najhorším momentom bolo následné vyzúvanie korčule. Diagnóza? Prerezaná šľacha a niekoľkotýždňový odpočinok.

„Asi som urýchlil liečbu a nanovo mi to ruplo. Nebolo to veľmi vážne, ale pokiaľ som chcel pokračovať v kariére profesionálneho hokejistu, musel som ísť na druhý operačný zákrok, aby mi spevnili achilovku. Bolo to nevyhnutné. Hrozilo totiž, žeby sa mi to mohlo opäť narušiť. Preto som usúdil, že počkám s návratom. Verím, že to už bude držať tak, ako má. V súčasnosti trénujem v rámci možností a postupne zaťažujem celé telo. Dúfam, že nabehnem do sezóny stopercentne pripravený,“ spomínal Vartovník, ktorý najprv plánoval naskočiť späť na ľad niekedy vo februári.

Zranenia akéhokoľvek charakteru sú súčasťou každého športu. Vyvolalo toto nepríjemné zranenie rešpekt do budúcna?

„Nikdy by som nepovedal, že sa mi niečo také môže stať. Samozrejme, už tu bolo niekoľko vážnych prípadov porezaním korčuľou, nedávno dokonca došlo i k nešťastnému podrezaniu súpera so smrteľnými následkami. Myslím si, žeby pomohlo zavedenie nejakých ochranných prvkov na celé telo, ktoré by pomohli eliminovať takéto kritické situácie. Určite budem opatrnejší a zároveň mám z toho menší rešpekt. Na druhej strane sa treba pozerať dopredu a veriť, že všetko bude dobré,“ reagoval.

Mužstva sa ujme tréner Jason O“Leary. Od nasledujúceho ročníka budú spišskonovoveský dres reprezentovať noví cudzinci. Slovenská kostra pokračuje, čo je veľmi dôležité.

„Dve sezóny sme mali českého kormidelníka, teraz prichádza zámorský. Teším sa na neho. Verím, že nám prinesie získané poznatky z predošlých líg. Držím palce chlapcom, ktorí od nás odišli. Rovnako tak prajem veľa šťastia aj novým chalanom, ktorí prišli a ďalším, ktorí ešte len pricestujú. Myslím si, že sa znovu vytvorí vynikajúca partia, pomocou ktorej budeme atakovať najvyššie priečky,“ uviedol Vartovník, ktorý naberá kondíciu po boku skupinky domácich spoluhráčov v spoločnosti kondičného trénera Šimona Spišáka.

35-ročný stredný útočník je jednoznačne legendou Spiša. Prvé seniorské kroky robil v našom klube v roku 2008, extraligu zažil neskôr v Banskej Bystrici i Martine. Do Spišskej sa natrvalo vrátil v sezóne 2015/16 po zániku Humenného, ale v ročníku 2017/18 ešte na 38 zápasov patril Popradu. Odvtedy je permanentne medzi rysmi.

„Je skvelé, aké výsledky sme dosiahli pre malé mesto v krátkom čase. Verím, že to bude mať stúpajúcu tendenciu. Máme bronz, máme striebro a chceme ísť aj po zlate (úsmev). Samozrejme, nie je to jednoduché. Súťaž je každým rokom silnejšia. Slabý tím prakticky už ani neexistuje. Nič však nie je nemožné. Výborným príkladom je Nitra, ktorá nemala isté play-off a napokon je majster. Dúfam, že teraz sme na rade my,“ so šibalským tónom hlasu uzavrel dialóg Lukáš Vartovník.