Skip to main content

Do roku 2027. Takto znie nová zmluva pre Šimona Grocha. Manažment už presvedčil o svojich kvalitách a je len otázkou času, kedy mu pristane na stole reprezentačná pozvánka. S mladým Liptákom, ktorý hokejovo vyrastal v Bratislave, sme sa rozprávali.

Perspektívny obranca bol súčasťou českej juniorky Olomouca. Vtedy ako devätnásťročný tínedžer sa dozvedel, že je o neho záujem z nášho klubu.

„Veľmi som sa potešil, pretože to bolo ešte pred štartom majstrovstiev sveta do 20 rokov. Bola to pre mňa skvelá správa, keďže mi to pomohlo pripraviť sa na samotný šampionát. Mužský hokej je stále o niečom inom. Takisto som sa posunul v kariére,“ so spokojnosťou v hlase hovorí o presune do Spišskej Šimon Groch.

Účastník dvoch juniorských MS postupne na sebe pracoval. Vďaka slušným parametrom je mu blízka hra do tela a keď si to situácia vyžaduje, neuhne ani zo šarvátok.

„Koncom sezóny, keď som už nastupoval stabilnejšie, bola mi ponúknutá zmluva. Akurát sme to ešte museli riešiť s Olomoucom, s ktorým prebehli nejaké rokovania. Nakoniec to vyšlo,“ uviedol Groch, ktorý okrem iného ocenil chodievanie na striedavé štarty do Trebišova.

„Každému mladíkovi prospeje, ak sa môže niekde vyhrať. Dá sa povedať, že som pôsobil až na troch frontoch, pretože som hral aj za našu juniorku. V Trebišove som mal vyšší pobyt na ľade a patril som k lídrom zostavy. Rovnaký názor vyslovil i Tim Danielčák, ktorý to taktiež vnímal ako správnu voľbu,“ pokračoval 21-ročný zadák.

Groch môže rozprávať o vydarených časoch svojej začínajúcej kariéry. V najvyššej súťaži nechýbal pri bronze a striebre, Zemplínčania sa zachránili a čerešničkou na torte je návrat juniorov do extraligy po ôsmich rokoch, kde zanechal famóznu vizitku – 28 bodov v 19 zápasoch.

„Škoda, že sme to nedotiahli na majstrovský trón. Na druhej strane máme šancu dosiahnuť to najbližšie a zavŕšiť peknú postupnosť. Medzi juniormi už nebudem, pretože mi uplynul vek. Myslím si, že to je dobré, lebo treba sa preladiť na vyšší level. Samozrejme, v juniorke som zažil pekné chvíle, ktoré vyvrcholili postupom a nebudem tajiť, že mi to bude chýbať,“ poznamenal mladík z Liptova.

V tomto regióne sa narodil, ale hokejové kroky robil v štruktúrach HOBA Bratislava.

„Vôbec som necítil špecifickú príchuť v zápasoch s Liptovským Mikulášom. Každý si ma spája s tým, že som Lipták. Tam mám len miesto narodenia, no Liptov považujem za nejakú časť domova, keďže babka býva neďaleko Mikuláša a občas sa prišla pozrieť,“ vysvetlil.

Do konca prípravy na suchu ostávajú zhruba tri týždne. Hráči nad ňou viackrát šomrú, ale napokon musia byť za ňu vďační, pretože z tejto nepopulárnej driny čerpajú celú sezónu.

„Behanie veľmi nepatrí medzi moje obľúbené činnosti a v tomto sa zhodnem s viacerými chalanmi. Som však typ človeka, ktorému keď sa niečo povie, to urobí. Máme skvelého klubového kondičného trénera Šimona Spišáka, pod ktorým som sa pripravoval už vlani. Môžem prezradiť, že zažívam pri ňom kvalitné tréningy. Momentálne príliš nebeháme, takže mi to vyhovuje,“ uškrnul sa.

Telo hokejistu po niekoľkotýždňovom zaberaní potrebuje oddych. Najvhodnejším spôsobom regenerácie v letných mesiacoch je odchod na dovolenku za morom i slnečnými lúčmi. Nášho obrancu to ešte len čaká a nebude tam sám.

„Ideme s Michaelom Drábekom a berieme aj priateľky. Výborne s ním vychádzam, no určite si budeme vymieňať zážitky s ostatnými spoluhráčmi. V súčasnosti už iba odpočítavam dni, kedy vycestujeme,“ s úsmevom doplnil Šimon Groch.