Skip to main content

Hráči Spišskej Novej Vsi prekročili svoj tieň. Srdce, charakter a súdržnosť boli hlavné aspekty vyradenia nepríjemnej Banskej Bystrice vo štvrťfinále play-off, ktorá sa vyznačovala fyzickým poňatím hry. Náš tím prešiel paradoxne cez trojnásobného držiteľa slovenských titulov a zároveň si brúsi zuby na ďalšieho s rovnakým počtom. Historický boj o finále zvedie s HKM Zvolen.


O súperovi

Zvolenčania mali opäť kvalitnú základnú časť. Bryndziari sa zmestili do prvej štvorky, hoci neboli až tak ďaleko od zisku pohára Dušana Pašeka staršieho, ktorý je určený pre víťaza dlhodobej časti. Mierny pokles formy ale znamenal prepad z prvej na tretiu priečku a 87 bodov. „Novinkou“ pre hráčov spod Pustého hradu bolo, že prvýkrát v priebehu troch rokov pod taktovkou trénerského tandemu Oremus – Kmeč, prehrali viac ako dva razy po sebe. V druhej polovici februára ťahali dokonca až päť stretnutí bez bodu. Celok išiel oddýchnutý do prvého kola play-off a v ňom prišlo len jediné zaváhanie na ľade Nových Zámkov. Tie nakoniec nemali šancu prejsť do semifinále a koniec sezóny nastal vo štvrtok 23. marca s konečným výsledkom 1:4 na zápasy.

Lídri mužstiev

Zvolenský tím bodovo vedenie legionár Michael Huntebrinker. V 55 stretnutiach dokázal vsietiť 14 gólov, ku ktorým pridal 38 asistencií. Na druhom mieste sa usadil Slovák Marek Hecl, ktorý sa v HKM uchytil po nevydarenom minuloročnom pôsobisku v českých Vítkoviciach. Svoje konto obohatil o 41 bodov (18+23), z toho 6 bodov si odniesol zo série s Novými Zámkami. Za vedúcim duom sa nachádza kanadský forward Chris Langkow. Skúsený útočník z kolísky hokeja do súperovej siete poslal 17 gólov a s 22 prihrávkami je druhým najlepším nahrávačom svojho zamestnávateľa. Šancu na vylepšenie štatistík má aj talentovaný odchovanec Zvolena Maroš Jedlička, ktorý podáva vynikajúce výkony a nazbieral pekných 38 bodov. Na čele nášho bodovania nenastala žiadna zmena. Čelné postavenie si poistil Kale Kerbashian. V sérii s Banskou Bystricou strelil 3 góly a pridal aj 5 prihrávok. Celková jeho bilancia je 23 gólov a 29 asistencií. Juraj Majdan aj Hayden Verbeek obhájili svoje pozície v bodovaní a priblížiť sa im môže Matej Giľák, ktorý má desaťbodové manko na kanadského kolegu.

Čísla v bránkach

Náš súper vstupoval do sezóny s brankárskym tandemom Adam Trenčan – Roman Petrík. Časom sa však situácia vykryštalizovala tak, že druhý menovaný sa stal pevnou súčasťou farmy v Žiari nad Hronom. Vedenie klubu miesto po ňom vyplnilo angažovaním Kanaďana Jakea Patersona. Jedno obdobie absentoval kvôli zraneniu, ale vrátil sa včas a v jeho réžii bol postup cez Nové Zámky. Trenčan stál naposledy v bránke na Spiši v našom záverečnom meraní síl v rámci posledného 44. kola základnej časti, ktorý sme vyhrali presvedčivo 6:3. Brankári Marcel Melicherčík a Filip Surák sa na rozdiel od svojich náprotivkov v play-off striedali. Obaja boli dôležitými členmi historického prieniku medzi štvoricu najlepších. Prvý menovaný dokonca k tomu pribalil ďalšie dve nuly, a tak ich má na svojom konte v tejto sezóne už štyri. Úspešnosť zásahov je na úrovni 90,59% s priemerom 2,75 gólu na zápas. Surákova vizitka obsahuje úspešnosť zásahov 91,97% s priemerom 2,30 gólu na stretnutie.


Vzájomné stretnutia

V Tipos extralige sme odohrali so Zvolenom osem duelov. Vlani sa naše zápolenia skončili nerozhodným skóre 2:2. V prebiehajúcom ročníku sme na tom lepšie a vyhrali sme 3:1. Súperovo konto sme zaťažili 25 gólmi a inkasovali sme 20. Na to však v play-off už nepozerá a nedá spoľahnúť.