Skip to main content


Spišská Nová Ves v tejto sezóne nemusela bojovať v náročnej kvalifikačnej sérii, ako tomu bolo pred rokom s Prešovom. Náš tím si svojimi výkonmi vybojoval priamu účasť medzi najlepšou osmičkou. Piate miesto po základnej časti znamená štvrťfinálové súboje s atraktívnym protivníkom, ktorým je trojnásobný majster republiky.


Mužstvo spod Urpína má za sebou turbulentnú prvú časť prebiehajúceho ročníka. Klub odvolal po pár kolách fínskeho trénera Anttiho Karhulu, ktorého nahradil Rudolf Jendek. Avšak ani slovenský lodivod nedoviedol zverencov do play-off. To sa podarilo až kanadskému kormidelníkovi Dougovi Sheddenovi. Bystričania boli dlhodobo v spodnej polovici tabuľky a dlho to vyzeralo na miestenku do kvalifikácie. Konzistentné výkony, ktoré začali niekedy vo februári, vyniesli celok zo stredného Slovenska na záverečnú štvrtú priečku. Na túto pozíciu sa dostal so ziskom 79 bodov, ale v jeho prípade hlavnú rolu zohrali vzájomné stretnutia, vďaka ktorým odštartuje sériu vo vynovenom prostredí Tipsport arény.

Lídri mužstiev

Banská Bystrica sa spolieha v tabuľke produktivity na zahraničných hráčov. Na jej čele je Kanaďan Branden Troock, ktorý v 44 zápasoch nazbieral 43 bodov za 29 gólov a 14 asistencií. Hneď za ním je krajan Kristoff Kontos, ktorý má o dva body menej v 50 stretnutiach. Prvú trojku dopĺňa Patrick Watling, ktorý sa výborne uviedol po prestupe z Košíc. V 34 dueloch vsietil 6 gólov a pridal 24 prihrávok. Lídrom nášho mužstva je Kale Kerbashian. Bývalý útočník Nitry strelil 20 gólov zaznamenal 24 asistencií a odohral 46 stretnutí. Nasleduje Juraj Majdan, ktorý si drží bod na zápas (43 z. 15+28). Do trojky sa zmestil Hayden Verbeek s bilanciou (14+19) v 44 dueloch.

Čísla v bránkach

Stabilita vo svätyni Bystričanov prišla ziskom českého brankára Jakuba Sedláčka. Ten je momentálne na listine zranených. Jeho čísla sa pohybujú na úrovni 91,75% úspešnosti zásahov s priemerom 2,57 gólu na zápas. Pred ním pôsobil v pozícii jednotky Švéd Robin Rahm, ktorý svojimi výkonmi sklamal, až to vyústilo v odchod do Fínska. Prvým mužom v bránke je aktuálne talentovaný Filip Belányi. K hodnote 90,65% úspešnosti zásahov a s priemerom 2,83 gólu na stretnutie pridal aj dve čisté kontá. Našou jednotkou je skúsený Marcel Melicherčík. V tomto ročníku odchytal 39 stretnutí, v ktorých dosiahol úspešnosť zásahov 90,53% s priemerom 2,77 gólu na zápas. Dvojka Filip Surák má na konte 12 duelov. Štatisticky zaznamenal úspešnosť zásahov 91,33% s priemerom 2,45 gólu na zápas.

Vzájomné stretnutia

Od nášho návratu na extraligovú mapu sme nastúpili proti Banskej Bystrici osemkrát. V sezóne 2021/22 bol pomer vzájomných zápasov vyrovnaný 2:2. Tentoraz to dopadlo omnoho horšie a prehrali sme všetky štyri súboje. Súperovi sme dohromady strelili 23 gólov a inkasovali sme 31 gólov.


Pred sériou o sérii
Pre nášho kormidelníka Vlastimila Wojnara to bude prvé slovenské play-off, do ktorého postúpil priamo.

V stredu štartujeme štvrťfinálovú sériu na ľade Banskej Bystrice, s ktorou sme ani raz nevyhrali. Ako prebieha príprava na ťažkého protivníka?
„Každá séria sa raz skončí. Veríme, že to bude náš prípad. Pripravujeme sa klasicky ako na každého súpera. Očakávame, že sa nám podarí priviezť domov aspoň jedno víťazstvo.“

Voľno ste využili spoločným teambuildingom v Tatrách. Splnil účel?
„Určite áno. Malo to svoj význam. Bolo tam príjemne. Chlapci sa zabavili a hoci to nebolo dlhé, zámer bol naplnený.“

Spišská Nová Ves v tejto sezóne preukázala silné fanúšikovské zázemie. Priemerná návštevnosť sa pohybovala okolo tritisíc divákov. Je najvyšší čas ešte to navýšiť?
„Prajeme si, aby sme mali vypredanú halu a naši fantastickí diváci nás poženú za dôležitými výhrami. Veríme, že budú našim šiestym hráčom ako celý ročník.“

Banskobystrickú minulosť má náš druhý najproduktívnejší hráč Juraj Majdan. Od jeho pôsobenia medzi Baranmi uplynulo už sedem rokov.

Juraj, vy ste v sezóne 2015/16 hrávali v Banskej Bystrici, kde sa vám bodovo darilo. Aké máte očakávania od súpera, ktorý v rozbehnutom ročníku menil trénerov aj vedenie?

„Čakám, že to bude náročná séria. Bystričania majú fyzicky vyspelé mužstvo. Našou výhodou môže byť, že sme rýchly tím, budeme viac na puku a využívať brejky. Verím, že to zvládneme a postúpime do ďalšieho kola.“

S Baranmi máme negatívnu bilanciu vzájomných zápasov v rámci aktuálnej sezóny 0:4. Prichádza čas na zmenu?

„Všetci sme nastavení pozitívne a veríme, že sa to v play-off preklopí na našu stranu. Do Banskej Bystrice ideme s tým, že chceme uchmatnúť jednu výhru. Bude dôležité ustáť ich tlak a zo začiatku to nebude jednoduché. Myslím si, že môže na nich platiť naša rýchlosť.“

V otázke diváckeho záujmu patríme k špičke extraligy. Bude vypredané?

„Všetci v to veríme. Fanúšikovia sú náš šiesty hráč celý rok a dúfam, že si užijeme prvé kolo play-off. Pozývame ich v čo najväčšom počte do Spiš arény a že na konci sa budeme spoločne tešiť z prieniku do semifinále.“