Skip to main content

Jedným z nových brankárov v našom kádri je 22-ročný Popradčan Štefan Valluš. Pre mladého a perspektívneho gólmana to bude prvé nové pôsobisko v najvyššej súťaži. Doteraz bol verný len materským farbám.

Štadióny zívajú prázdnotou, fanúšikovia sa tešia na ďalší ročník a samotní hokejisti sa momentálne poriadne potia, aby boli čo najlepšie pripravení naskočiť do svojej práce.

„Doterajšie letné prípravy som absolvoval s klubmi. Musím sa však priznať, že to nebolo pre mňa ideálne. Tento rok sa situácia zmenila. Aktuálne trénujem s mojím agentom Tomášom Vošvrdom. Som za to rád, pretože brankárska príprava je špecifická,“ vraví smerom k letnej a veľmi často neobľúbenej zložke medzi hráčmi Valluš.

Po sezóne 2020/21 nášmu novicovi v bránkovisku uplynul juniorský vek. V nasledujúcom ročníku dostal šancu medzi seniormi v piatich zápasoch základnej časti a jeden štart pridal aj v play-off.

„Už skôr som chcel vyskúšať niečo nové. Avšak od nikoho neprichádzala ponuka, preto som bol stále doma. Teraz však Spišiaci predbehli Popradčanov. Odchod do Spišskej beriem ako výzvu. Vôbec som neváhal pri zmene klubu,“ uviedol.

Valluš predsa len nebol úplne bez kontaktu s iným tímom v priebehu popradského pôsobenia. V predminulej sezóne putoval vypomáhať prvoligovému Martinu. Za bývalý extraligový klub odchytal len tri stretnutia a aj to pred skončením prestupového obdobia. Na konci nielen sezóny, ale aj martinskej existencie v druhej najvyššej súťaži, ho tak obišlo dekorovanie, keďže v Turci získali bronzový kov.

„Som vďačný, že som mohol chvíľu pobudnúť v Martine. Následne som veril, žeby som mohol v prípade potreby zaskočiť za niektorého kolegu v extralige, čo nakoniec bolo nutné,“ ocenil krátku skúsenosť s martinským dresom.

Brankárske duo na Spiši bude v lotyšsko-slovenskom zložení. Jednotkou sa stane Mareks Mitens, ktorý si urobil dobré meno v zámorí, a to mu prinieslo angažmán v tíme AHL Utica Comets po boku slovenského reprezentanta Mariána Studeniča. Popradský mladík vlani spolupracoval s Maďarom Vayom.

„Najprv som počítal s tým, že aspoň jeden brankár bude Slovák. Na druhej strane som rád za každého spoluhráča, od ktorého sa môžem niečo naučiť. Čo sa týka angličtiny, základy ovládam, takže nevidím problém v komunikácii a určite sa dorozumieme. Teším sa na túto spoluprácu,“ poznamenal Valluš na margo svojho „parťáka“.

V najvyššej súťaži máme za sebou tri sezóny. Ostatné dva roky mali medailový nádych.

„Určite prichádzam s patričným rešpektom. Spišiakov som sledoval od postupu do extraligy. Už vtedy produkovali pekný hokej. Koniec-koncov, bravúrne výsledky na konci dvoch ročníkov nie sú náhoda a ani žiadne maličkosti. Sú to veľké veci. Bude to pre mňa česť obliecť si dres slovenského vicemajstra,“ vyhlásil odchovanec popradského hokeja.

Budú mať duely proti Popradu špecifickú príchuť pre Štefana Valluša?

„Toto derby bolo úžasné sledovať ako divák. Na Slovensku je viac už len súboj Košíc a Slovana. Samozrejme, keď som bol na striedačke, malo to pridanú hodnotu. Bolo cítiť, že to je výrazne odlišný zapas ako s niekým zo stredu alebo západu. Z mojej strany bude v novej sezóne určite väčšia emócia,“ doplnil gólman spod Tatier, ktorý naposledy pridal i tridsať stretnutí v projekte AquaCity Pikes.