Skip to main content

Prvý septembrový víkend strávilo spišskonovoveské mužstvo vo Francúzsku. Rysy prijali pozvanie na turnaj Riviera Cup, kde sa otestovali s dvojicou tamojších klubov – Marseille a Nice. Po návrate z krajiny galského kohúta sme prehodili pár slov s trénermi Vlastimilom Wojnarom a Martinom Salugom. Svoje hodnotenie predostrel tiež športový manažér Radomír Heizer.

Týždeň pred absolvovaním turnaja čelil tréner Wojnar otázke, aké stretnutia očakáva. O francúzskom hokeji nemal dostatok potrebných informácií, preto bol zvedavý na to, s čím sa stretne. Ako to dopadlo? „Videl som dobré a systémové veci. Bolo badateľné, že hráči z francúzskych mužstiev vedia hrať systémovo a správne riešiť jednotlivé situácie. Bol som teda prekvapený,“ vyhlásil náš hlavný kormidelník, pre ktorého bude sezóna 2023/24 druhou na lavičke tímu.

Kým český tréner sa až v dejisku zoznámil s hrou, akou sa vyznačujú tímy z Francúzska, o niečo múdrejší bol jeden z jeho asistentov Martin Saluga. „V roku 2021 sme taktiež vycestovali na medzinárodný turnaj. Vtedy sa to konalo v meste Cergy. Avšak môžem povedať, že aj v tom čase sme narazili na kvalitu. Hráči dokážu plniť systém celých šesťdesiat minút. Možno by som im trochu vytkol menšie skúsenosti, ale Francúzi to vedia nahradiť cudzincami,“ uviedol rodák zo Spiša, ktorý začne na striedačke svoju štvrtú sezónu.

Úvodný protivník z Marseille sa od tejto sezóny predstaví medzi tamojšou elitou. Finančné patálie potopili dlhoročného účastníka Mulhouse. Základom každého kolektívu je mať dobrého a spoľahlivého brankára. Nováčik Ligy Magnus sa rozhodol angažovať Slováka Mareka Čiliaka. „Podali sme kvalitný výkon. Nastúpili sme so štyrmi formáciami. Samozrejme, niektorí chalani zo základu chýbali. Museli sme výsledok otáčať, čo sme zvládli, takže hodnotím to pozitívne,“ hovoril v súvislosti s obratom z 3:4 na konečných 5:4 Vlastimil Wojnar.

Krátkodobé pôsobenie na Azúrovom pobreží nebolo len o športovej stránke. Cieľom bolo, aby sa aj hokejisti medzi sebou lepšie spoznali, vytvorili si priaznivý vzťah, keďže nás v budúcom ročníku čaká obhajoba bronzu. „Program bol voľnejší. Nechceli sme na chlapcov tlačiť. Po druhom stretnutí sme mali tímovú akciu. Myslím si, že sa tím utužil a verím, že to bolo osožné. Celý turnaj vnímam kladne a splnil svoj účel,“ pridal Saluga.

Realizačný tím do oboch súbojov nasadil pozmenené zostavy. „Mali sme za sebou náročné cestovanie. Možno sa na mužstve prejavila únava. V zápase proti Nice sme hrali presilové hry v päťkách, nevytvorili sme špeciálne formácie. Bránku sme zverili Benjamínovi Varšovi a dlho sme prehrávali len 2:3. Súper nám ponúkol veľa šancí i presiloviek, z ktorých sme sa nedokázali presadiť. Dva presné zásahy sme inkasovali pri hre bez brankára, preto konečný výsledok 2:6 vyznie skresľujúco,“ hodnotil Wojnar zaváhanie s francúzskym celkom, ktorý do tejto sezóny podpísal ruského ochrancu svätyne z Prešova Nikitu Bespalova.

Z tribúny oba duely pozorne sledoval športový manažér Radomír Heizer. „Celý tento trip sme poňali vo voľnejšom duchu. Chceli sme, aby chalani zmenili prostredie a trávili viac spoločného času. Verím, že tento zámer splnil účel a budú bojovať ako jedno mužstvo, ktoré pôjde za svojim cieľom,“ vyslovil sa náš funkcionár, ktorý veľmi dobre pozná zákulisie usporiadateľského klubu, nakoľko v ňom hrával v rokoch 2019 – 2022, kde ukončil jednu hokejovú kapitolu a pokračoval: „S výkonom na ľade som nebol veľmi spokojný. V každom zápase treba k individuálnemu výkonu pristúpiť zodpovedne. Všetci vidíme, aká je v mužstve konkurencia. Chlapci bojujú o miesto v zostave, ale zároveň si musia uvedomiť, že robia reklamu na medzinárodnej hokejovej scéne nielen sebe, ale aj klubu, mestu a štátu. Nemôžeme hľadať výhovorky, pretože súťaž bude náročná. Musíme byť stopercentne sústredení a pripravení na každý duel v sezóne, ak v konečnom dôsledku chceme byť úspešní.“

Martin Saluga v priebehu aktívnej činnosti figuroval v ofenzíve. V súčasnosti paradoxne viac prihliada na obrancov. „V prvom rade mám na starosti striedanie zadákov v zápasoch. Po tréningoch sa im snažím odovzdať nejaké zručnosti a aj s nimi udržiavam komunikáciu,“ povedal 40-ročný kouč. V obrane sa neudiali takmer žiadne zmeny. Úspechom je pokračovanie Juraja Valacha či Nerijusa Ališauskasa. Pribudol akurát Igor Merezhko, ktorý má za sebou slušnú sezónu v Dánsku. „Máme kvalitu v defenzíve. Legionári odvádzajú výbornú prácu a sú tam aj mladší jednotlivci, s ktorými rátame do budúcna,“ doplnil Martin Saluga.

Aj do tohtoročnej prípravy, ktorá už vrcholí, boli zaradení nádejní mladíci, ktorí mali priestor postaviť sa zahraničným súperom. „V príprave sme chceli vidieť viacerých mladíkov. Napríklad Denisa Novogurského, ktorý bol najproduktívnejší hráč extraligy dorastu, najmladšieho hráča Jakuba Polčíka (ročník narodenia 2007), Danielčáka, Hadušovského, Šutyho a ďalších. Niektorí prekvapili, od iných som očakával viac. Najviac mi však celkovo chýba dravosť a snaha presadiť sa,“ poukázal Heizer na mladú krv v seniorskom drese. O pár týždňov ale nie je vylúčené, že sa niekto z nej preženie po extraligovom ľade. „Dvere majú otvorené. Ale ešte majú pred sebou veľa tvrdej práce a je len na nich, ako využijú svoj talent. Ročník bude veľmi dlhý a je pravdepodobné, že tréneri niekomu dajú príležitosť,“ prognózuje niekdajší útočník.

Séria prípravných duelov mala byť ukončená atraktívnym derby súbojom proti Popradu. V tomto prípade malo ísť o odvetu, pretože ku Kamzíkom sme vycestovali na sklonku augusta. Zaknihovali sme prehru 3:4 po predĺžení. „Nemám žiadne očakávania. Chcem, aby sme sa predstavili v kompletnej zostave a skutočne to zobrali ako generálku pred ligou. Taktiež chceme vidieť natrénované veci prenesené do hry,“ reagoval v závere výkladu Vlastimil Wojnar na zmenu súpera, keď Popradčanov nahradí novovzniknutý klub HK Králi.

Od 15. septembra prídu na rad už len ligové povinnosti. Do tretice od nášho návratu do najvyššej súťaže nezačneme ročník v Spiš Aréne. O prvé body hneď na úvod zabojujeme v Nových Zámkoch. „Návratom z Francúzska sa pre nás skončilo leto. Odteraz všetku energiu budeme sústrediť na ostrý štart sezóny.  Hráči sa budú pripravovať predovšetkým po taktickej stránke. Hlavne presilovým hrám a oslabeniam. Detaily sú v dnešnom hokeji rozhodujúce. Mrzí ma, že Poprad zrušil generálku. Mohla to byť zaujímavá pozvánka na novú sezónu,“ uzavrel Radomír Heizer.