Skip to main content

Veľký podpis. Takto môžeme charakterizovať pokračovanie skúseného zadáka v Spišskej Novej Vsi. V našom drese nastúpil v 25 zápasoch s bilanciou (3+10). Ďalšie štarty pridá v sezóne 2023/24, na ktorú sa už teší.

Urastený obranca Juraj Valach posilnil Spišiakov tesne po novom roku. Angažmán v Slovane Bratislava nechal kvôli tomu, že nepociťoval dôveru klubu. Keďže naša defenzíva potrebovala osobnosť, manažment ho okamžite oslovil. Korektné rokovania napokon utvrdili 34-ročného rodáka z Topoľčian, že to má skúsiť s Rysmi. „Dosiahli sme úžasný výsledok, ale človek stále akosi neprehrýzol, že finále bolo za dverami,“ narážal na prehratý rozhodujúci semifinálový duel vo Zvolene a pokračoval: „Škoda, že sa to nepodarilo. Stále sa nájde chvíľka, kedy to škrie. Nie som s tým veľmi stotožnený, pretože sme mali na finálové boje. Samozrejme, odniesli sme si pamiatku zo sezóny, ktorou je bronzová medaila, ale myslím si, že sa dalo získať viac,“ poznamenal ostrieľaný hokejista, ktorý má i reprezentačné skúseností.

Roky mu pribúdajú, ale ponuky tiež. Do otázky ďalšej budúcnosti vstupovalo veľa alternatív. Dokonca nebola núdza o niekoľko interesov zo zahraničia. „Evidoval som záujem z nemeckého Krefeldu, druhej švédskej ligy, aj nadnárodnej rakúskej súťaže, kde som si mohol vybrať z dvoch možností,“ priblížil nedávne obdobie, súvisiace s hľadaním pôsobiska na budúcu sezónu. „Pre mňa to však bolo ďaleko, pretože chcem byť pri deťoch. Tieto mužstvá som držal bokom a vyčkával na vývoj domácej situácie. Ozvala sa Banská Bystrica, ale rokovania neboli podľa mojich predstáv,“ hovorí Valach, ktorý by v prípade podpisu kontraktu s našim štvrťfinálovým protivníkom bol priamo so svojimi ratolesťami. Keď všetko nakoniec padlo, výber mecenáša do budúceho ročníka bol jasný. „S Rapáčovcami sme našli spoločnú reč na ďalšiu sezónu. Nemusel som si nič premyslieť. Rokovania boli veľmi seriózne a som spokojný, že ostávam. Spišiaci sú ambiciózni, veľa chalanov pokračuje a je veľmi dôležité mať skvelú partiu, kde hráči radi chodia. Je to lepšie, ako keď hráte v tíme s hviezdami a niektorí ani o sebe nevedia. Naše mužstvo má správnu chémiu, priaznivú atmosféru, k čomu prispievajú i pohodoví tréneri. Spišskú Novú Ves vnímam ako ideálne hokejové prostredie, čo napokon zavážilo pri mojom rozhodovaní,“ vysvetlil dvojmetrový hráč.

Letná príprava je v plnom prúde. Skupinka domácich hokejistov zarezáva spoločne v prítomnosti kondičného trénera Šimona Spišáka, no ostatní jednotlivci sú vo svojich mestách či iných končinách, kde dostávajú do seba nutné tréningové jednotky. „Niekoľko rokov mám individuálnu prípravu. V minulosti som trénoval pod dohľadom otca, ale postupne som si to od neho prebral. V tomto období do toho zapájam tréningy na ľade, beh a ďalšie veci, ktoré potrebujem,“ vraví Valach, ktorý sa aktuálne nachádza v Banskej Bystrici.

Robustný pravák s kvalitnou strelou prezradil, aké sú jeho očakávania od novej sezóny. „Šport je aj o šťastí. Nie je to stále len o forme. Káder máme pokope, niečo nové prišlo, a preto si myslím, že máme veľkú šancu hrať v hornej časti tabuľky. Pred play-off bude znova rozhodovať sila kolektívu, súdržnosť a bojovnosť, čo nášmu tímu nechýba,“ dodal člen MS 2014 v Bielorusku a olympionik z Pjongčangu 2018.