Skip to main content

Čakanie sa skončilo. Hokejisti Spišskej Novej Vsi v posledný júlový deň vykorčuľovali na ľadovú plochu. Trénerom sa hlásil takmer kompletný káder, avšak k dispozícii ešte nie sú obranca Nerijus Ališauskas či zámorskí hokejisti, ktorí sa pripoja k mužstvu v priebehu augusta.

V ranných hodinách sa zišli naši hráči. Najskôr absolvovali spoločný míting, neskôr rozcvičku, a tak si dali do tela úvodnú tréningovú jednotku. „August bude pre chalanov náročný, pretože budú mať dvojfázové zaberačky,“ uviedol v úvode rozhovoru hlavný kormidelník Vlastimil Wojnar. „O pár dní sa to začne miešať. Budeme pracovať v kombinácii na suchu i ľadu a zapracujeme tam veľa korčuľovania či systémových vecí. Nie je to nič ľahké, ale musí to byť. Okrem toho odohráme sedem prípravných stretnutí. Do toho je zahrnutý turnaj vo francúzskom Nice, na ktorý sa osobne teším. Môžeme sa porovnať s tamojšími celkami a som zvedavý na úroveň našich súperov,“ pokračoval dobre naladený lodivod s tým, že v krajine galského kohúta okrem domáceho klubu narazíme aj na Marseille, ktorého dres si bude obliekať slovenský brankár Marek Čiliak.

Vedenie nášho klubu opäť uprednostnilo postupnú a systematickú prácu v otázke podoby kádra. Žiadne veľké rezy nenastali. Sčasti sa obmenili legionári, ktorých nahradili noví. „V tejto chvíli je súpiska uzavretá. Už tam neočakávame zmeny. Máme naplnenú kvótu cudzincov. Momentálne neuvažujeme nad príchodmi nových hráčov,“ poznamenal na margo kabíny Wojnar, ktorý vo svojej druhej sezóne na Spiši sa stretne s novicmi ako Igor Merezhko, Olivier Archambault, Todd Burgess či krajanom Rostislavom Maroszom.

Útočník Dalibor Bortňák podával kvalitné výkony, ktoré mu zabezpečili pokračovanie v našich radoch. Mimosezónne obdobie okorenil o jeden prestup. Nie však hokejový. „Začiatkom leta som sa ženil, takže boli to hektické chvíle ohľadom príprav a podobne. Keď bolo po všetkom, pokojne som sa mohol venovať ďalšej fáze prípravy na sezónu. Musím sa priznať, že už bolo dosť tých behov či hodín strávených v posilňovni. Konečne ideme robiť to, čo nás baví,“ s jemným úsmevom odpovedal sabinovský rodák na to, akým spôsobom prežil čas bez zápasových povinností. Svadobná cesta v podaní čerstvých Bortňákovcov bola špeciálna. „Strávili sme ju v Grécku. Sme radi, že sme to stihli, pretože v týchto dňoch vieme, že tam zúria požiare. Našťastie sme nemuseli podliehať opatreniam. Trochu sme si oddýchli, a tak som mohol znovu nastúpiť do roboty,“ podotkol 32-ročný stredný útočník. Do novej sezóny pôjdeme ako obhajca extraligového bronzu. Jednoduchšie je raz získať, ako potom obhájiť. Bortňák má v tomto smere jasno. „Latku sme nastavili vysoko a určite ju nechceme podliezať. Takisto nechceme mať veľké vyhlásenia. Do každého zápasu chceme ísť s tým, že budeme nepríjemní a nikomu nedáme nič zadarmo. Toto by mala byť naša identita. Dáme do toho pokoru, ale i sebavedomie,“ naznačil plán pred vstupom do nášho tretieho ročníka v extralige.

Skúsený odchovanec Branislav Rapáč s kapitánskym céčkom na drese mal tú česť historicky priviesť Spišskú Novú Ves k ligovému kovu. „Leto bolo pomerne krátke. Opäť sme sa stretli v práci. Prevládajú dobré pocity a uvidíme, ako nám to pôjde. Všetci sa však tešíme na príchod ďalšej sezóny,“ v krátkosti sa vyslovil člen prvého útoku, ktorý v júni prekročil brány tridsiatnikov. „Myslím si, že sme zase pripravili kvalitný tím. Obranu máme veľmi dobre zostavenú. Bude cítiť obrovský tlak aj konkurenciu. Od prvého dňa musí každý pracovať naplno, aby sa prebil do zostavy,“ pristavil sa pri zložení mužstva, na ktorého tvorbe sa podieľal spoločne s bratom Richardom.

Hoci urastený pravák bol prítomný na tréningu, s určitosťou nevie, či z toho bude pôsobenie v budúcom ročníku. „Laborujem so zranením, ktoré sa mi nepodarilo dať do poriadku v horizonte tri a pol mesiaca. Prichádzam to na ľad skúsiť, pretože som na ňom nestál od skončenia predchádzajúcej sezóny. Zatiaľ to nevyzerá dobre,“ vyšiel na povrch s prekvapujúcou správou miláčik tribún a vzápätí bol konkrétnejší. „Možno mám ohrozenú kariéru. Bojujem s chronickým zápalom lonovej kosti a doteraz mi nedokázali pomôcť. Skúšal som všetko možné od tabletiek, magnetických rezonancií či injekcií. Podobný problém sa vyskytol pri jednom českom basketbalistovi, ktorého to vyradilo na desať mesiacov a stále nie je fit. V mojom prípade sa zdravotný stav zakaždým mení a nemôžem naplno vykonávať činnosť. Pri pohyboch, ktoré potrebujem k hokeju, ma to veľmi pichá a zatiaľ sme nenašli cestu, ako sa z toho dostať,“ odkryl pozadie neľahkého obdobia Rapáč.

Môže sa stať z prípadnej hrozby ukončenia kariéry realita? „Som tak nastavený. S touto bolesťou, ktorá ma sužuje, sa dá existovať zhruba dva – tri týždne, ako tomu bolo v play-off. Deväť mesiacov to jednoducho nepôjde. Ak sa mám takto trápiť, tak to radšej uzavriem, bohužiaľ…,“ doplnil náš kapitán a dodal, ako sa začali jeho patálie. „Spravil som zlý pohyb na počas tréningu deň pred štartom semifinále proti Zvolenu. Niečo ma pichlo v slabinách. Bolesť sa stupňovala a zhoršovalo sa to. Myslel som si, že mi pár mesiacov od hokeja pomôžu k úľave. Objavilo sa mi to na špecifickom mieste, ktoré sa ťažko lieči. Tréneri vedia, ako na tom som. Hovoril som o tom so všetkými. Mužstvo sa chystalo tak, že možno bude bezo mňa. Sme pripravení aj na takú alternatívu. Samozrejme, urobím pre to maximum, aby sa to nestalo. Ale keď nebude iná možnosť, skončím,“ dokončil výklad Branislav Rapáč.

O každom novom príchode do tímu kouč Wojnar diskutoval s manažmentom. „Na základe nejakej kolektívnej dohody sa vytypovaní hokejisti vybrali. Som rád, že som bol pri tom a veríme, že sme mali šťastnú ruku pri výbere. Chceli sme získať náhradu za Martina Réwaya, čo sa nám podarilo a prišiel Marosz z Vítkovíc. S odchodmi Kerbashiana i Verbeeka odišlo množstvo bodov. Na ich miesta počítame s Archambaultom aj Burgessom, ktorí by mali mať rovnakú kvalitu,“ dúfa bývalý tréner Prostějova, Třinca či reprezentácie Chorvátska.

Rysy vystúpením na bronzový stupienok spustili v meste pravý ošiaľ, ktorý je hmatateľný doteraz. „Sme si toho vedomí, že ľudia chcú výsledky. Do istej miery je to zväzujúce. V dávnejších dialógoch som vravel, že v lige je dvanásť tímov, ktoré chcú byť úspešné. Tento rok čakám nesmierne ťažký boj o prvú šestku, pretože konkurenti plnia kádre kvalitou. Chceme zostať nohami na zemi. Cieľom je zúčastniť sa štvrťfinále play-off. Všetko budeme tlačiť týmto smerom a veríme, že to vyjde,“ uzavrel Vlastimil Wojnar.

Káder HK Spišská Nová Ves na úvodnom tréningu sezóny 2023/24:

Brankári: Marcel Melicherčík, Filip Surák, Marián Jančura.

Obrancovia: Oliver Čabala, Šimon Groch, Ľubomír Malina, Igor Merezhko, Juraj Valach, Patrik Vaverčák, Nicolas Zekucia, Adam Žiak, Martin Knižka (trojmesačná skúška).

Útočníci: Dalibor Bortňák, Dávid Barilla, Tim Danielčak, Róbert Džugan, Michal Frankovič, Matej Giľák, Matúš Hadušovský, Lukáš Hamráček, Juraj Majdan, Rostislav Marosz, Oleksii Myklucha, Ivan Novák, Gabriel Olejník, Jakub Polčík, Branislav Rapáč, Martin Šuty, Michael Vandas, Lukáš Vartovník.

Tréneri: Vlastimil Wojnar, Vladimír Záborský, Martin Saluga.