Skip to main content

Na tretí pokus sme už vonku uspeli. Oproti rokom 2021 a 2022, kedy sme ťahali za kratší koniec vo Zvolene a Banskej Bystrici, aktuálna sezóna bola odštartovaná trojbodovým ziskom v Nových Zámkoch. Toto cenné víťazstvo sa podarilo potvrdiť aj pred zrakmi našich divákov v súboji s Liptovským Mikulášom. Za cestou k šiestim bodom sme sa obzreli s jedným z asistentov trénera Vladimíra Záborského i srdciarom z ofenzívy Róbertom Džuganom.

Góly Vandasa a Burgessa na novozámockom ľade dávali nádej na vynikajúci vstup do ročníka. Mierne sa to však naštrbilo inkasovaným gólom od domáceho Huga Kováča v tretej tretine, no Filip Surák viac neinkasoval. „Ideme od zápasu k zápasu. Našou snahou je začať sezónu konzistentne,“ reagoval Záborský na stopercentný úspech v prvom kole. „Chceme si udržať stabilnú výkonnosť. Myslím si, že za dvomi výhrami je naša systematická práca v obrane. Samozrejme, tešíme sa, že sme zabodovali a ideme ďalej,“ zakomponoval do druhej odpovede následne nedeľné víťazstvo s Liptákmi v pomere 3:1.

Nikto nechce rozbehnúť sezónu zakopnutím. Z toho dôvodu je stále prvé ligové stretnutie ťažké. „Nevedeli sme, čo máme čakať, prípadne na čo sa pripraviť. Bolo to opatrné. Asi prvých desať minút bolo najťažších z celého súboja. Keďže Nové Zámky prehrávali len 1:2, pochopiteľne s tým chceli ešte niečo urobiť. Z ich strany prichádzal tlak, ale my sme ich nepúšťali do veľkých šancí,“ hodnotil výkon celku na južnom Slovensku Róbert Džugan. Rysy neboli sami v boji o body. Sektor hostí zaplnili naši priaznivci. Pohľad na tribúnu pripomínal tohtoročné play-off. „Klobúk dole pred nimi. Cítili sme veľkú podporu. Je to veľmi dobrý pocit, keď vás niekto ženie dopredu mimo domu. Hneď som si vybavil vyraďovaciu časť s Bystričanmi aj Zvolenčanmi, kam za nami cestovali. Atmosféra bola skvelá. Aj oni majú zásluhu na tom, že sme Zámčanov zdolali,“ pochválil predstaviteľov fanklubu útočník štvrtého útoku, ktorý vo dvoch kolách nebodoval.

Pred meraním síl s Liptovským Mikulášom, kde bolo extrémne horúce leto pri výmene majiteľov a na trón zasadol Róbert Ľupták, sa niesol názor, že to už nebude ten každoročne trápiaci sa súper. „Rozhodne je tam v súčasnosti oveľa vyššia kvalita ako v minulosti,“ súhlasí rodák z Levoče, ktorý si s väčšou časťou mužstva vlani zahral za Prešov najvyššiu súťaž. „Veľa robia cudzinci. Taktiež sa klub trafil do slovenských hráčov a hneď to bolo o niečom inom,“ pridal pohľad Džugan na súpera z druhého kola, ktorému sme nepustili ani bod. Výsledok ale mohol byť omnoho výraznejší. Súvislý tlak z úvodnej tretiny nám však doprial len jeden strelený gól, keď sa presadil Myklucha. „Jednoznačne musím vyzdvihnúť brankára Krasikova, ktorý bol ten faktor, prečo sme nemali väčšiu efektivitu. Chytal naozaj skvelo a zneškodnil vyložené príležitosti, po ktorých už mohlo byť vymaľované. V zápase bolo zopár rozkúskovaných momentov, ktoré nám nehrali do kariet,“ našiel dôvod bývalý mládežnícky reprezentant, kvôli ktorému bolo derby otvorené až do konca.

Záborský mal pochvalné slovo pre defenzívu, ktorú označil za kľúčovú v uplynulom víkende. Tréneri ale majú vrásky na čele pri ofenzíve. „Robíme na riešení situácii v útočnom pásme. Dejú sa tam určité prvky, ktoré musíme a potrebujeme odstrániť, aby sme sa viac dokázali presadiť v predbránkovom priestore,“ poukázal na problém domáci člen realizačného tímu. Tento piatok absolvujeme cestu do Michaloviec. Pri Laborci nám to dlhé roky nevychádzalo, čo sa ale podarilo zmeniť 30. decembra 2022, keď dvomi gólmi zabezpečil triumf Kale Kerbashian. Dukla mala rozprávkový začiatok sezóny. Slovan na jeho ľade deklasovala ôsmimi kúskami. Berie sa to ako varovný prst? „Takto by som to nenazval. Naša príprava na súpera bude opäť zodpovedná. Samozrejme, domov chceme priniesť body,“ zakončil Vladimír Záborský.

Čo si myslí o piatkovom stretnutí na Zemplíne Róbert Džugan? „Budeme mať do činenia s veľmi kvalitným protivníkom. Čaká nás kvalitná previerka. Michalovské prostredie je nepríjemné a keď k tomu pripočítam skutočnosť, že až teraz sa predstavia pred vlastným publikom, bude to náročný boj. Vieme, ako dlho sme proti Michalovciam ťahali negatívnu sériu. Verím, že sa to už nezopakuje,“ dodal.